דף הבית » פעילויות - ישראל

חמלה: הדרך היחידה לשלום

[ 10 בפברואר 2011 | | אין תגובות ]

באוקטובר 2007, ארגון הקולנוע הצרפתי "סינמה ואריטה" ביקש מאמה לשאת דברים על הגידול הרב במספר מקרי האסונות, הן ע”י הטבע והן בידי אדם, בעולמנו כיום. סינמה ואריטה הכיר בייחודיות של אמה כמנהיגה רוחנית והומניטארית תודות לסרטו הדוקומנטארי של ז’אן קונן נקרא: דאשרן – החיבוק”. סרט שיצא לאקרנים בשנת 2005.

יוצר הסרט זיאן קונן המשיך ודיבר אודות חוויותיו בעת שצילם את אמה, כשהוא מתייחס אליה כאל אדם בעל עוצמה לשנות אחרים. “אני בר מזל להיות במאי היכול לבחור את נושאי סרטיו”, הוא אמר.
“כך ניתנה לי ההזדמנות לשהות במחציתה של אמה, והתאפשר לי להבין את מעשייה ולהגיע לתובנה של מי שהיא באמת. זה איפשר לי לצאת למסע, ולהביא דבר מה בחזרה מהמסע – את הסרט הזה. בזכות חוויותי, ניתנה לי ההזדמנות להסביר לאחרים מי היא אמה – את אשר ניתן היה לראות, להבחין, ולחוות בזמן ששהיתי במחיצתה. בעקבות זאת, ניתנה לי היכולת להעביר את המסר גם לאחרים ולהיות עד לאדם היכול להביא לשינוי של אחרים”.
קונן, שביים סרטי קולנוע וגם מספר סרטים דוקומנטאריים על תרבויות מיסטיות, סיפר כי התנסותו בעת הצילומים את אמה הייתה יוצאת דופן. “בעבר טפלתי אישית בנושאים הקשורים לרוחניות, הילרים ועושי ניסים למיניהם. אבל עם אמה, מצאתי שהקסם הוא מוחשי. משהו שהיא עושה ממש לפנייך. זהו הדבר המרשים ביותר בה. דברים שאתה יכול לראות במו עיניך. וכבמאי, אתה פשוט חייב להמחיש זאת בסרט – לראות את זה ולתת לאחרים גם כן את האפשרות לראות. אני רוצה להודות לה שנתנה לי את ההזדמנות ליצור סרט זה. תודה רבה.”

בנאומה “חמלה: הדרך היחידה לשלום” אמה מציעה ניתוח מציאותי ומועיל לבעיות שעימן העולם מתמודד כיום, מצביעה על נקודות של חוסר הרמוניה בתחומים מוגדרים ומסבירה כיצד רק השקפה מלאת חמלה תוכל להביא לתיקון המיוחל.
התחום הבא שאמה התייחסה אליו הוא העימות הקיים בין דת למדע. “דת ומדע צריכים ללכת יד ביד”, אומרת אמה.
“לא תיתכן שלמות במדע ללא דת ובדת ללא מדע. אך החברה כיום מנסה למיין אותנו לאנשי דת ולאנשי מדע”. אמה טוענת כי האמת היא שמדע ודת דומים בעיסוקם – האחד מקיים חקירה במעבדות חיצוניות, והשני בפנימיות. אמה אומרת: “מהו טבע העולם הנחווה?’ כיצד הוא פועל בהרמוניה מושלמת? מהיכן זה מגיע? ולאן הוא הולך? לאן הוא מוביל? מי אני? … מי שואל שאלות כאלו – אנשי אמונה או אנשי מדע? שניהם שואלים”.
אמה דיברה גם על סכסוך בין-דתי, ואמרה שבשל בורות וצרות מוחין של המין האנושי, תנועות שכוונתן הייתה להוות מקור לאור, מטילות במקום זה צללים כבדים. “רוחניות היא המפתח שאיתו אנו יכולים לפתוח את ליבנו ולראות כל אחד עם חמלה”, אמה אומרת. “אבל בעודנו עיוורים בגלל אנוכיותנו, בינתנו איבדה את יכולת השיפוט התקין והראייה הפנימית שלנו עוותה. אנוכיות זו יוצרת רק אפלה נוספת. השימוש באותו מפתח
שבו אנו יכלים לפתוח את הלבבות, גורם לנו להינעל בפנים בגלל חוסר ההבחנה השכלית שלנו.
חלק גדול מנאומה של אמה התמקד בעלייה המתמדת בחוסר האיזון בין האדם לטבע, וההשלכות הנוראיות לכך- רעידות אדמה, צונאמי, התחממות כדור הארץ, מזג אויר קיצוני, בצורות וכדומה.
כעת, מלחמת עולם שלישית איננה האיום הגדול ביותר לאנושות, אלא אובדן ההרמוניה בטבע, וההתרחקות ההולכת וגדלה מהטבע. אנו צריכים לפתח מודעות כמו של אדם העומד מול לוע של אקדח. רק כך האנושות תשרוד.”
אמה מנתה מספר הצעות על מנת להשיב על כנה את ההרמוניה האבודה בין הטבע לאדם: להגדיל את המגבלות על זיהום תעשייתי, לעודד נסיעה משותפת של מספר נוסעים במכונית אחת, במרחקים קצרים הליכה ברגל או רכיבה על אופניים, טיפוח גינת ירק משפחתית, ונטיעת עץ אחד לפחות אחת לחודש על ידי כל אחד.

במשך כל נאומה, אמה הדגישה שוב ושוב שעבור כל המחלוקות שהוזכרו, חמלה היא הפתרון האמיתי היחיד. “חמלה
היא יסוד השלום”, אמרה אמה. “חמלה שוכנת בתוככי כולנו, אך קשה לחוות ולבטא אותה בכל פעולותינו. אנו צריכים להתבונן
פנימה כדי לחפש עמוק בתוככי עצמנו….אם אנו רוצים להביא שלום לעולמנו החיצוני, קודם עולמנו הפנימי צריך להיות שליו ושקט”.
הנאום תורגם בו זמנית באוזניות לשפות אנגלית וצרפתית, נאומה של אמה התקבל במחיאות כפיים סוערות ונשנות. בהמשך הלילה הסתיים לא במילים, אלא במעשים – אמה חיבקה באהבה דרשן לבבי.

הוסף תגובה !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.