דף הבית » תורתה של אמה

אישה יקרת ערך – ריאיון עם אמה

[ 3 במאי 2020 | | אין תגובות ]

לגברים אולי יש יותר כוח פיזי מנשים, אבל לנשים יש שריר אחד ההופך אותן לחזקות יותר מגברים. זהו שריר הלב.

לפניכם תרגום לעברית של ריאיון עם אמה שפורסם במגזין India Today ב11 למרץ 2020. פוסט עם הכתבה פורסם ב5 לאפריל 2020 באתר amritapuri.org.


בכל יום אלפי אנשים מגיעים לחפש את נחמתה של אָמַה, את חכמתה הרוחנית ואת ברכותיה. אותם היא מעניקה על ידי חיבוק אימהי.

שְרִי מָאטַה אָמְרִיטְאָנַנְדָמַאִי דֶוִי (אָמַה –Amma) היא מנהיגה הומניטארית ואשת רוח בעלת הכרה עולמית. אָמַה עומדת בראש הארגון Mata Amritanandamayi Math  והעמותה  Embracing the World (לחבק את העולם) שהוא קולקטיב רב-לאומי של עמותות צדקה המקדישות את עבודתן למטרות כגון: אספקת אוכל ולבוש ומתן מגורים לנזקקים ולעניים. הארגון מסייע ליותר מ-200,000 נשים להקים עסקים ביתיים בליווי הכשרה מקצועית, ניהול כלכלי נכון וקבוצות העצמה. אָמַה היא גם נשיאת האוניברסיטה Amrita Vishwa Vidyapeetham שמשנת 2016 מובילה את התכנית ל"נשים ושוויון מגדרי של אונסקו" בהיותה התכנית הראשונה המובלת על ידי אוניברסיטה הודית באו"ם. בכל יום אלפי אנשים מגיעים לחפש את נחמתה של אָמַה, את חכמתה הרוחנית ואת ברכותיה, אותם היא מעניקה על ידי חיבוק אימהי.

שאלה: אָמַה ידועה בעולם כמנהיגה רוחנית, גוּרוּ (מורה רוחנית) ומנהיגה הומניטארית. מה עורר בך השראה לקחת דרך זו?

אָמַה: אני אימא. כמו שבטבעו של הנהר לזרום, טבעם של פירות להיות מתוקים, חמלה אימהית היא הטבע הפנימי שלי. מה אני יכולה לעשות? תחושת האחדות מאוד מוחשית עבורי. אני רואה אחרים כמו שאני רואה את עצמי, וכאשר אני רואה וחשה את כאביהם, העצב שלהם והבעיות שלהם, אני רוצה לעזור להם. זו הדרך שאני רואה אחרים מאז ומתמיד. אני לא רואה כל הגיון להבחין ביני לבין האחרים, זה הטבע שלי. אם היד השמאלית שלנו נפצעה, היד הימנית תחלץ מיד לעזרתה ותלטף אותה, היא תמרח עליה משחה או תרופה אם יש בכך צורך. זה בגלל שהיד הימנית לא רואה את היד השמאלית נפרדת או שונה ממנה. כאשר יש לנו הבנה רוחנית, זו הדרך בה ננהג כשנראה סבל בעולם.

שאלה: הרבה מהעשייה שלך מדברת על שלום. איך את רואה את היחסים שבין נשים ועשיית שלום?

אָמַה: נשים הן אימהות. האימהות הן המורות הרוחניות (הגוּרוּ) הראשונות. ברחם האם, הילד הוא באחדות עם אמו. התינוק אוכל, שותה ונושם דרך האם. גם לאחר הלידה הקשר הזה נשאר. לכן אימהוֹת יכולות לנסות ולזרוע זרעים של טוּב ולטפח אותם אצל הבנים והבנות שלהן. ביחד עם חלב האם שלהן, הן יכולות להשקות את ילדיהן בחמלה, סובלנות, חוסר אנוכיות, שלווה ועוד. על ידי ההשפעה שיש לאם על ילדיה, יותר מכל אדם אחר, אלו הן האימהות שבוראות את העתיד של עולמנו. אישה אשר העירה בתוכה את איכות ה"מָטְרוּטְוָאם" (matrutvam אימהוּת) שבתוכה, יכולה להפוך את עולמה לגן עדן, בכל מקום שתהיה. האישה המנענעת את העריסה, היא זו המחזיקה במנורת האור, נוסכת אור על העולם כולו.

שאלה: האם היית אומרת ש"האיכות של הנשי" עשויה להיות המפתח שלנו להישרדות האנושות? אם כן, מדוע? 

אָמַה: כן, מאחר והאימהיוּת כוללת בתוכה איכויות כגון: אדיבות וטוב לב, סובלנות, גמישות, חמלה, שלווה ושלום, חוסר אנוכיות וענווה. יש לנו צורך עכשיו באיכויות אלו, יותר מתמיד. איכויות אלו חייבות להתעורר עכשיו בחברה שלנו, גם אצל נשים וגם אצל גברים, אם אנחנו רוצים שהאנושות תשרוד. 

שאלה: אָמַה נחשבת כ"התגלמותה של האהבה הטהורה", מאיפה מגיעה כל האהבה הזו?

אָמַה: מקור האהבה הטהורה מגיע מבפנים. הנצחיוּת מגיעה מבפנים. למעשה האהבה היא הטבע האמתי של כולם. האהבה היא הביטוי של העצמי האמתי, הנמצא בלב של כולנו. אנחנו בחיינו אמורים להיוולד לתוך אהבה שכזו, כל ההיבטים של הבריאה שזורים כחרוזים על חוט, בני האדם, הטבע ואלוהים. מהסיבה הזו, נביעתה של האהבה, לנצח תהיה המהות הפנימית שלנו. באופן טרגי רוב האנשים מתים מבלי אפילו להתנסות באהבה שכזו. כשאנשים פונים אלי, האהבה שאני מרגישה ליקום כולו זורמת גם אליהם. להרבה אנשים זה כמו לשתות מים קרים וטהורים בפעם הראשונה בחייהם.

שאלה: מהי "העצמת נשים"? האם מדובר רק בשוויון מגדרי? או שיש בזה משהו נוסף?

אָמַה: בעקרון "העצמת נשים" זה משהו שצריך להתרחש בתוך תוכנו. האמת היא שנשים מחזיקות כבר בכל הכוחות. בספר המנטרות של האם האלוהית (Sri Lalita Sahasranama), היא מתוארת כ"היא אשר צורתה היא כוח-רצון, ידע ומעשה" (iccha-sakti jnana-sakti kriya-sakti svarupini). האמת היא ששלושת הכוחות הללו טבועים בכל אישה ואישה. ישנן הרבה נשים שטרם התעוררו לאמת זו. נשים אינן חסרות אונים או חלשות, זו החברה שהמציאה את הרעיון הזה, וכבלה נשים לתוכו. אין שום דבר שאישה לא יכולה לעשות אם היא מכוונת אליו את תודעתה. כל מה שצריך זה ליצור את התנאים הנכונים בכדי לעורר את הכוח הטבוע בה. על ידי התכניות להעצמת נשים של האשרם ואוניברסיטת אָמְרִיטָה (Amrita University) אנחנו מנסים ליצור תנאים להתעוררות פנימית זו. לאחר הצונאמי שהתחולל ב2004, התחלנו תכנית בשם "אָמְרִיטָה-שְרִי" (AmritaSREE – Amrita Self-Reliance, Employment & Empowerment), בתכנית הזו כיום משתתפות יותר מ200,000 נשים מרחבי הודו. האשרם נותן לנשים אלו כסף התחלתי וכישורים בסיסיים בכדי להקים עסק משלהן.

שאלה: מהן האיכויות של אישה מועצמת? וכיצד נשים יכולות להיות מועצמות מבלי לוותר על נשיותן?

אָמַה: אין דבר שאישה לא יכולה לעשות אם היא מכוונת אליו את תודעתה. כיום אנו רואים נשים מצליחות בפוליטיקה, בתחומים הכלכליים והחברתיים. כל דבר שגבר יכול לעשות, אישה יכולה לעשות. אך על נשים מוטלת גם האחריות להישאר נטועות בטבען האימהי. עליהן לשאוף למצוינות בכל התחומים מבלי לוותר על התשתית האימהית שלהן. בתרבות שלנו יש התגלמות אלוהית כ"אָרְדַהנָרִישְוָורָה" (Ardhanarisvara) התגלמות שהיא חצי-אישה וחצי-גבר. זה מראה לנו שבכדי להגיע להשלמה עלינו לאזן את האיכויות הנשיות והאיכויות הגבריות שבתוך כולנו. אין זה אומר שעל נשים לחקות גברים בהתנהגותן, התנהלותן ולבושן.

שאלה: ספרי לנו משהו על העשייה של עמותת  Embracing the World (לחבק את העולם).

אָמַה: זה השם שניתן לכל היוזמות ההומניטאריות של הפעילים הרוחניים בעמותות בכל העולם. יש לי הרבה ילדים טובים שמקדמים עשייה ללא תמורה ותורמים לחברה. על ידי האשרם בהודו ועל ידי קבוצות נוספות מחוץ להודו, אנחנו מצליחים לספק הרבה שירותים ומענים לעניים ולחולים. בנינו יותר 47,000 בתים לדָרי הרחוב ברחבי הודו. סיפקנו מענה חירום כתוצאה מאסונות טבע כגון: צונאמי, רעידות אדמה, שיטפונות וסופות ציקלון. אנחנו מנגישים ביטוח בריאות ללא תשלום וניתוחים לאנשים חסרי כל. חילקנו 50,000 מלגות לילדים עניים, קבוצות להעצמה כלכלית לנשים, יוזמות לניקוי הסביבה ונטיעות עצים, הקמת בתי יתומים ואימוץ של 101 כפרים ברחבי הודו, ועוד הרבה תכניות נוספות. בעבור אָמַה, לשרת את העניים וחסרי הכל זה לשרת את אלוהים. ניתן לערער על קיומו של האלוהים, אבל אף אדם הגיוני לא יכול לטעון שהעניים והסובלים בעולמנו אינם קיימים. אנחנו רואים אותם בעיניים שלנו, בואו ונעשה מה שניתן בכדי לעזור להם.

שאלה: ב"יום האישה הבינלאומי", מהו המסר החשוב ביותר שתרצי להפיץ לנשים צעירות?

אָמַה: לגברים אולי יש יותר כוח פיזי מנשים, אבל לנשים יש שריר אחד ההופך אותן לחזקות יותר מגברים. זהו שריר הלב, והן חייבות לחזק אותו. אם אישה מנסה להתחרות באופן פיזי עם גבר, על ידי חיזוק שרירי הגוף שלהן, זה כמו לנסות לתקן טעות אחת, בטעות אחרת. זה כמו לנסות לחבר שני קטבי מגנטיים חיוביים, זה יוביל את החברה לשום מקום. על נשים לזכור: אתן לא נרות שמחכים למישהו שידליק אותם, אתן השמש הזורחת מעצמה. אתן לא חסרות אונים ותלותיות כמו חתלתולות קטנות, יש עליכן לטפח את האומץ העוצמה והכוח בכדי לשאוג כמו לביאות.

מקור: https://www.amritapuri.org/79895/20woman.aum

הוסף תגובה !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.