דף הבית » תורתה של אמה

ראיון עם סוואמי שובאמריטננדה

[ 5 במרץ 2017 | | אין תגובות ]


סוואמי שובאמריטננדה פורי נחשב לאחד האנשים הקרובים לאמה, הגורו המחבקת מדרום הודו. במסגרת תפקידו הוא אחראי על סיוריה באירופה.

הפעם הראשונה

"פגשתי את אמה לראשונה בשנת 1987, כשהייתי כמעט בן 17. החיבוק הראשון שקיבלתי ממנה יצר אצלי שינוי משמעותי. לא הייתי אדם מאמין וכאלה דברים, ולא רציתי להיות ליד אדם כמו אמה, אבל הנסיבות הובילו אותי למקום בו היא פגשה אנשים. בהתחלה, כשהתבקשתי ללכת ולקבל ממנה חיבוק נרתעתי מלעשות זאת. אבל אז אמה הסתכלה עלי, ואמרה 'בוא לידי'. כשניגשתי אליה וקיבלתי ממנה חיבוק זה יצר אצלי טרנספורמציה אמיתית אצלי. הפגישה איתה שינתה את חיי.

"אחרי המפגש איתה חשתי ששינוי גדול התרחש בתוכי. הרגשתי מלא באהבה ושאני נמצא במקום שבו יש כל כך הרבה שלום ושלווה, דממה ואהבה. לא ממש יכולתי לתפוס מה בדיוק קרה, אבל חשתי שסדרי העדיפויות שלי השתנו. זה הפך עמוק יותר ויותר בימים הבאים, כשהתחלתי להגיע לאמה ולקבל ממנה דארשן לעיתים די קרובות".

צונאמי וצדקה

"פעילות הצדקה של אמה התחילה מגיל צעיר מאוד. כאשר אמה היתה עוברת בכפר ורואה את סבלם של האנשים, היא ניסתה להושיט את ידיה ולעזור להם בכל דרך אפשרית. כיום, החמלה שלה קיבלה צורה של רשת ענפה של מוסדות ופעילויות צדקה.
"בעקבות רעידת האדמה והצונאמי שפגעו ביפן לפני מספר חודשים למשל היא הודיעה בביקורה האחרון ביפן על תרומה של מיליון דולר למען רווחה ושיקום של נפגעי הצונאמי. השיקום מתמקד בעיקר בחינוך ילדים שאיבדו את זוג הוריהם באסון.
בספטמבר 2010 נחנך פרויקט בשם ABC. מטרת הפרויקט היא בריאות הציבור והחזרת היופי של מרחבי הודו למצבם המקורי. בפרויקט זה קוראת אמה לכל אזרחי הודו לקבל על עצמם יוזמות חדשות לניקיון של המרחבים הציבוריים, קידום בריאות דרך היגיינה, מיון פסולת, מיחזור ועוד.
מתחילת הפרויקט נחשפו אליו למעלה מארבעה מיליון אנשים. דרך ABC, מתנדבים מנקים אזורים ציבוריים, מקימים שירותים ציבוריים ומעלים מודעות בבתי הספר לזריקת אשפה במקומות המתאימים.
בספטמבר 2011 הוכרז על פרויקט חדש להכשרת עשרת אלפים אחיות. כיום בהודו ישנה עלייה במספר האנשים המבוגרים בעלי בעיות בריאותיות ונכויות שונות שבני משפחותיהם לא מטפלים בהם. Embracing The World – הארגון ההומניטארי הבינלאומי של אמה יכשיר עשרת אלפים אחיות שיטפלו באנשים אלה בבתים שלהם".

פרישות למרחקים ארוכים

"אני נמצא עם אמה ב-30 שנה האחרונות ומהרגע שבו הצטרפתי ועד היום חל בי שינוי מהותי. כרגע אני חי חיי נזירות. בחיים כאלה האתגר הוא בעצם שאתה מתמודד יותר ויותר עם המיינד שלך. זה יותר מאבק פנימי, שבו אתה מנסה לגבור על הגורמים השליליים שנמצאים בפנים, לנצח את המיינד באמצעות תרגול רוחני ושירות ללא תמורה.

"לחיים שכאלה יש אתגרים רבים. אתה לא יכול לנהוג בהתאם לגחמות של המיינד, עלייך להפעיל יותר אבחנה לגבי מה מותר ומה אסור לחיים של נזיר.
ההבנה הפנימית מובילה אותך למסקנה שההגבלות על 'עשה ואל תעשה' לא נועדו למנוע ממך חופש אלא להובילך לחופש אמיתי. לדוגמה, כאשר אנו טסים במטוס אנחנו מבקשים לחזור את חגורות המושב. אם לא נשים אותן, מישהו מצוות הדיילים יבוא ויוודאו שאכן חגרת. זה לא נועד כדי להטריד את הנוסע אלא לבטיחותו. באופן דומה, ההגבלות על 'עשה ואל תעשה' שחלות על אדם שחי חיי פרישות נועדו להוביל את האדם לחופש האמיתי.

"ישנם חוקים שעלינו לשמור כאשר אנו חיים חיי פרישות, אבל זה גם נותן תחושה של אושר ושמחה.
אלה חיים שבהם אתה נמנע ממתיחות. אין לנו את המתח שאנשים רגילים נמצאים בו. בגלל שהצרכים שלך מאוד צנועים ומוגבלים, אתה לא צריך לדאוג לגבי דברים רבים. גם הרצונות שלך מצומצמים, ולכן אתה לא צריך לדאוג לספק את הרצונות החומריים שלך. אתה פשוט יכול להיות שמח, עם המעט שיש לך. החיים לצד אמה עשו אותי לאדם שמח ומאושר יותר, איכות הרצונות שלי השתנו ואני מרגיש שליו ושקט יותר מבפנים".

תרגיל בהקשבה

"לתרגם עבור אמה זה תרגול מציין בהקשבה. אתה צריך להקשיב בזהירות, להקשיב עם ליבך. זה שומר את המיינד שלך לגמרי בהווה, אתה לא יכול לחשוב על שום דבר אחר. אם המיינד שלך נודד קצת אתה מפספס את כל העניין. אז אתה חייב להיות שם ולהקשיב בזהירות, עם ליבך. עבורי זה כמו מדיטציה.
אנשים מגיעים עם כל מיני שאלות, בעיות שהם מתמודדים איתם בחיי היומיום, לפעמים בקשר לעבודה, בעיות במשפחה או דברים דומים. הרבה אנשים מגיעים עם שאלות רוחניות, כאלה שרוצים להעמיק אל תוך החיפוש הרוחני וחשים שהדרכתה של אמה יכולה לעזור להם. יש גם שאלות שעולות בחיי היומיום. אמה עונה לכל אדם בהתאם למה שהוא צריך באותו זמן, בהתאם לבעיה ובהתאם ליכולת המנטלית שלו באותו זמן ספציפי. היא עונה לכל אחד.
"לעיתים קרובות אנשים שואלים אותה, 'איך את עושה את זה, מקשיבה לבעיותיהם של האנשים, כל יום ויום… את לא משתעממת מזה?', כי הרי רבות מהבעיות הן כה נפוצות. התשובה של אמה היא כה יפה, היא אומרת שהיכן שיש אהבה אמיתית, אין שעמום. היא נותנת דוגמה ואומרת שעבור אמא זו אף פעם לא משימה מעיקה לטפל בילד שלה".

חיבוק של אמא

"אמה אומרת שכשילד עייף או תשוש מקבל חיבוק מאמו, הוא מיד נעשה שמח ורענן. או אם הילד עצוב בגלל דבר מה ואמו נותנת לו חיבוק, מצב הרוח שלו משתנה לגמרי. באופן דומה, אמה אומרת שזה משהו שנובע ממנה בספונטניות לאלה שמגיעים אליה.
"אנשים באים אליה עם בעיות שונות, יש כאלה עם בעיות כלכליות, אחרים עם קשיים בדרכם הרוחנית ודברים דומים. היא מחבקת כל אדם ונותנת לו לנוח בחיקה לזמן מסוים ומקשיבה לבעיותיו. לחיבוק שלה יש השפעה גדולה מאוד.
"בנוסף, היא נוטעת זרעים של אהבה וחמלה בכל אדם. זרעים אלה מתחילים לנבוט ולצמוח בהתאם לפתיחות של האדם. בעקבות זאת, אותו אדם יכול לחוש שלווה ושמחה בחייו. אין לזה קשר לדת כלשהי – זה משותף לכולם. מגיעים לאמה אנשים מכל הדתות ומכל קצוות החברה, אבל לכולם יש את אותה הרגשה מרוממת אחרי שהם חווים את החיבוק שלה. זה משהו שחוצה כל גבול, דת, שפה או לאום".

מבט לאחור

"לפני 30-35 שנה לכפריים לא היה באמת מושג לגבי מה שאמה עושה ומהו מצב התודעה שלה. הם פשוט ראו באמה ילדה רגילה, ותמיד שאלו מדוע היא אינה כמו כל ילדה אחרת בכפר. מדוע היא עוברת בכפר ועוזרת לאנשים, למה שהיא תבוא במגע עם כה הרבה אנשים בצורה כה חופשית. לחבק אנשים ולתת להם אושר?! עליה לשבת בבית כמו כל ילדה רגילה ולעשות את עבודות הבית.
כשאמה התחילה להגיע אל האנשים ולעזור להם, רבים מהכפריים לא הבינו מה היא עושה, וזה כלל גם את בני משפחתה. זה יצר התנגדות גדולה, גם בתוך המשפחה. אמה נאלצה לעזוב את ביתה, כאשר הכפריים הפכו עוינים כלפיה. עם הזמן האנשים סביבה, בני משפחתה ואנשי האזור התחילו להבין שמה שהיא עושה זה דבר באמת שמימיי.

כיום גם האנשים שבזמנו ביקרו אותה מגיעים לאמה לקבל את החיבוק שלה. רבים מהאנשים באזור נהנו מהפעילות ההומניטרית של אמה וכיום הם מלאי תודה כלפיה".

 

הוסף תגובה !

באפשרותך להגיב או לשלוח טראקבק מאתרך. באפשרותך גם להירשם ולקבל עדכונים באמצעות RSS.

תגיות HTML מורשות לשימוש:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

הבלוג תומך בצלמיות. באפשרותך להירשם באתר Gravatar.